4 października na warszawskim Jazdowie w ogrodzie społecznościowym Motyka i Słońca, odbył się kolejny piknik edukacyjny w ramach projektu „Jedz lokalnie, myśl globalnie!”. Ponad 120 uczniów i nauczycieli z gimnazjów i liceów wzięło udział w czterech modułach warsztatów, podczas których mieli okazję poznać formy i narzędzia miejskiego ogrodnictwa, dowiedzieć się czym są kooperatywy spożywcze, a także jak funkcjonują miejskie kompostowniki. Podczas warsztatów uczestnicy wcielili się także w kucharzy, gdzie na stanowisku kulinarnym z lokalnych produktów przygotowali domową pizzę wypieczoną w miejscowym piecu. Edukacyjny charakter pikniku szybko przerodził się w żywe dyskusje, spacery i dla wielu osób pierwsze próby kulinarne.
Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w ogrodzie społecznościowym. Opiekunowie Motyki i Słońca zaprezentowali uprawy, które wspólnymi siłami społeczności zgromadzonej wokół inicjatywy udało się zasadzić i pielęgnować w tym sezonie. Siedziba ogrodu, która przez wiele miesięcy stanowiła także miejsce różnorodnych wydarzeń kulturalnych jest przykładem na to, jak chętnie społeczności gromadzą się wokół ważnych i jednocześnie przyjaznych inicjatyw
o tym charakterze. Przekonali się o tym także sami uczniowie, którzy podczas warsztatów, szczególnie kulinarnych, motywowani byli do podejmowania współpracy oraz dyskusji. Szczególnie chętnie dzielili się swoimi obserwacjami podczas zajęć z zakresu kompostowania. Każdy z uczniów miał jakieś domowe doświadczenia w zakresie segregacji śmieci, jednak kompostowanie budziło skojarzenie przede wszystkim z działalnością wiejską. Uczestnicy warsztatów nie kryli zaskoczenia, gdy okazało się, że kompostownik nie wydziela osobliwego zapachu, będąc jednocześnie metodą produkcji naturalnego nawozu dla domowych upraw.
Warsztaty ogrodnicze przedstawiały rozwiązania jakie możliwe są do zastosowania w przypadku upraw żywności w mieście. Dla niektórych uczniów, było to pierwsze spotkanie z tematem lokalnej suwerenności żywnościowej, która w pewnej skali osiągalna jest także w miastach. Żywym przykładem są uprawy w Motyce i Słońcu, które teraz przygotowane są już na sezon jesienno-zimowy, ale jeszcze niedawno z ich obfitości korzystały osoby zaangażowane w działalność ogrodu.
Podczas części zajęć poświęconej działaniu kooperatyw spożywczych uczniowie poznali ich najważniejsze cele oraz system ich działania. Zajęcia miały na celu pobudzenie uczestników warsztatów do refleksji nad codziennymi wyborami konsumenckimi oraz uświadomienie konsekwencji tych wyborów w skali globalnej. Uczniowie poznali także zależności wynikające z działalności wielkich dystrybutorów żywności oraz ich szkodliwości dla lokalnych polskich gospodarstw, które na rynek często dostarczają produkty znacznie lepszej jakości.
Odpowiedzialny system żywnościowy, który każdy może współbudować poprzez uczestnictwo w działalności ogrodów społecznościowych oraz kooperatyw spożywczych.
Część edukacyjna zwieńczona została wspólnym przygotowaniem i wypiekaniem pizzy
w miejscowym piecu kamiennym. Uczniowie z lokalnych produktów zagnietli ciasto
i samodzielnie przygotowali do niego składniki, dzięki czemu frajda z posiłku była jeszcze większa. Dzięki praktycznej części warsztatów ich uczestnicy mieli okazję doświadczyć jak zarysowany podczas zajęć system żywnościowy może funkcjonować w praktyce oraz jak wiele radości i wspólnych korzyści niesie.
Cykl czterech modułów warsztatów miał za zadanie przedstawić uczniom najważniejsze zagadnienia związane z wyborami konsumenckimi, a także zaszczepić ciekawość wobec zdrowszych i odpowiedzialnych społecznie rozwiązań. Poprzez części teoretyczne, po kulinarne zwieńczenie warsztatów, uczniowie poznali podstawy funkcjonowania ekologicznych systemów żywnościowych, otrzymując jednocześnie narzędzia do rozwijania własnych projektów ogrodów społecznościowych w swoich szkołach.
W pikniku uczestniczyły uczennice, uczniowie i nauczycielki z następujących szkół:
Wielokulturowe Liceum im. Jacka Kuronia z Warszawy, Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej, Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Obrońców Barykady Września 1939 Roku w Warszawie.