V maju sem se kot mentorica Šolskega ekovrta OŠ Savsko naselje udeležila delavnice gospe Jožice Fabjan in Alenke Henigman, ki sta ITR-jevi permakulturni strokovnjakinji. Na delavnici sem dobila veliko novega znanja, ki sem ga uporabila v praksi.
Naša težava je zalivanje vrta. Do sedaj smo šolski vrt zalivali z vodovodno vodo. Razmišljali smo o namestitvi namakalnega sistema s padavinsko vodo. Na delavnici sem izvedela še za druge načine zadrževanja vlage v zemlji. Uporabili smo zastirko, posadili rastline, ki zasenčijo zemljo in tako zavarujejo zemljo pred žgočim soncem. Paradižnikom smo ob steblu namestili plastenke za postopno zalivanje.
Vrt smo z učenci večkrat obiskali, populili plevel in se posladkali z jagodami. Iz pridelkov smo pri urah gospodinjstva in kuharskem krožku pripravili okusne jedi. Iz korenčka so nastali korenčkovi žepki z marmelado, iz brokolija in buče pa okusne kremne juhe. Posušili smo tudi zelišča.

Del našega pridelka
Zelo smo ponosni tudi na šolski sadovnjak. Na zelenici pred šolo smo posadili 10 sadnih dreves, ki jih skrbno negujemo in že težko čakamo na plodove.

Sajenje sadnih dreves
Učencem zelo radi omogočimo neposredni stik z naravo- izkustveno učenje v neposrednem naravnem okolju, ker verjamemo, da so izkušnje, ki jih omogočimo otrokom, osnova za pridobitev znanja, ki je trajnostno. Danes je vse več otrok, ki nimajo neposrednega stika z naravo in tudi izkušenj s pridelavo hrane imajo vse manj. Še posebej tisti, ki živijo v mestih, tako kot naši. Trudimo se razvijati odnos do narave, da bodo čutili in razumeli pomembnost narave, varstva okolja in medsebojnega sodelovanja.
Mentorica šolskega ekovrta Sabina J.